Sprawozdanie z realizacji projektu Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników

Sprawozdanie z realizacji projektu

Wielkiej Ligi Czytelników

Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”

w roku szkolnym 2019/2020

Nazwa przedszkola/szkoły/biblioteki realizującej projekt:

I.Zadania obowiązkowe:

Zad. 1 Zdobycie przez uczniów 50% sprawności czytelniczych WLC.

Rodzice i uczniowie zostali poinformowani o możliwości uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Wielkiej Ligii Czytelników na zebraniach wywiadowczych i poprzez wywieszenie plakatu w listopadzie 2019 roku. Po uzyskaniu zgód rodziców w tym wydarzeniu wzięło udział 5 uczniów .Był to jeden uczeń z klasy II, i czworo uczniów z klasy III. Uczniowie z entuzjazmem zabrali się za czytanie wybranych lektur : Kopciuszek.-Hanna Januszewska, Najmilsi.-Ewa Szelburg-Zarembina, Jak Wojtek został strażakiem. Czesław Janczarski,Pilot i ja.- Adam Bahdaj, Anaruk, chłopiec z Grenlandii-Czesław Centkiewicz, Oto jest Kasia. -Mira Jaworczakowa, Asiunia.-Joanna Papuzińska O psie, który jeździł koleją.-Roman Pisarski, Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu.-Grzegorz Kasdepke, Karolcia-Maria Krüger, Gdzie jesteś, Cukierku.- Waldemar Cichoń, Dzieci z Bullerbyn.- Astrid Lindgren, Dziewczynka z parku.-Barbara Kosmowska, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.- Agnieszka Frączek, Doktor Dolittle i  jego zwierzęta.-Hugh Lofting. Wspólnie zdobyli 62 sprawności/ 70 uczniów całej szkoły W większości ok. 100 procent z każdego testu .Do testu kwalifikacyjnego przystąpiło 4 uczniów i do dogrywkowego również 4 Udało się wyłonić 3 finalistów do konkursu powiatowego.

Działania wykonane w ramach projektu Wielkiej Ligi Czytelników sprzyjały kształtowaniu nawyków czytelniczych poprzez systematyczny kontakt z książką, rozwijanie zainteresowań literaturą, a także na uświadomienie zagrożeń wynikających z uzależnienia od telewizji i komputera. Dzieci wyrabiały nawyki pożytecznego spędzania wolnego czasu. Mam nadzieję, że w przyszły roku szkolnym do konkursu zgłosi się więcej uczniów.

Promocja baśni i legend.

Zad.2 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Dnia 5 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczcili to święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Były również zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. uczniowie rozwiązywali zagadki, muzyczne zgadywanki bajkowe, układali puzzle, brali udział w  zabawach ruchowych oraz prezentowali swoje bajkowe przebrania. Okazuje się, że uczniowie bardzo dobrze znają bajki i świetnie radzili sobie z zadaniami. Wbrew pozorom święto to nie jest skierowane wyłącznie do najmłodszych. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Zatem warto czytać bajki, baśnie i legendy

Pasowanie na czytelnika kl I.

Dnia 26 lutego 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika klasy I. Uroczystość ta była zachęceniem najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczennice kl. III i VII oraz przedszkolaków przebranych za postacie ze znanych bajek. Występujący przybliżyli pierwszoklasistom świat bajek i baśni. Uczniowie również dowiedzieli się, jak należy dbać o książki. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a bibliotekarka wielką księgą bajek dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika. Uczniowie już jako czytelnicy wypożyczyli książki w szkolnej bibliotece.
Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy , książeczki i ołówki.