Falejówka 173

Tel.: (13) 46-26-403

mapa dojazdu do szkoły

spfal@gminasanok.pl

Ogólnopolska Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski

Nasza szkoła po raz pierwszy w tym roku włączyła się do akcji Narodowe Czytanie organizowanej  przez Prezydenta RP. Od 2012 roku. Polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu W 2020 roku – podczas 9. edycji– lekturą była  Balladyna Juliusza Słowackiego.

8 września do tej akcji włączyła się również  społeczność naszej szkoły. Ze względu na specyficzną sytuację i rygor sanitarny akcja przebiegła kameralnie.  Klasa  VIII na języku polskim obejrzała prezentację multimedialną o życiu, twórczości  i okolicznościach powstania dzieła przygotowaną, przez dwóch uczniów. Następnie wybrani uczniowie, przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego i  Rady  Pedagogicznej przeczytali  w bibliotece fragment dramatu. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to, co opisał Słowacki w swoim dramacie jest ponadczasowe i uniwersalne. Ludzkie pragnienia, namiętności już wtedy były nieokiełznane i prowadziły do zbrodni, a ludzka natura jest nieodkryta i skomplikowana. Na zakończenie akcji uczniowie wzięli udział w quizie  dotyczącym  treści "Balladyny".