38-500 Sanok Falejówka 173

Tel.: (13) 462-64-03

Profilaktyczne przedstawienie pt. Ciamajda

11 czerwca gościł w naszej szkole Teatr Kurtyna z profilaktycznym przedstawieniem pt. Ciamajda. Bohaterem spektaklu jest Kamil, uczeń klasy 5 szkoły podstawowej, nazywany przez klasę – Ciamajdą. Powodem nadania mu tego przezwiska, które poniża chłopca jest fakt, że w odróżnieniu od swoich rówieśników nie fascynuje się światem Internetu, telefonów komórkowych i gier sieciowych. Koledzy zazdroszczą Kamilowi wyjątkowego talentu i poważnego podejścia do życia i wkrótce chłopak staje się pośmiewiskiem dla grupy uczniów.

Z „Ciamajdą” zaczynają się dziać złe rzeczy – przychodzi do szkoły po spożyciu alkoholu i bojaźliwie skrywa fakt, że został zmuszony do jego wypicia. Kamil staje do konkursu, niestety giną jego prace. W końcu jeden z oprawców  wpada na pomysł, by dolać do soku kolegi alkohol wyprodukowany domowym sposobem. Kamil ląduje w szpitalu,  na szczęście udaje się go odratować.

Moment ten jest przełomem w relacjach uczniów. Do tych, którzy dręczyli chłopca dociera, jak wielką krzywdę wyrządzili koledze. Są przerażeni tym, co mogło się wydarzyć, zaczynają „myśleć”, rozumieć sens słowa prześladowanie i innych z nim powiązanych: dręczenie, szykanowanie, nękanie, znęcanie, zaszczuwanie, przemoc psychiczna.

Spektakl „Ciamajda” to wartkie i dynamiczne, a jednocześnie pełne humoru, błyskotliwych dialogów, tempa i akcji studium problemów, z którymi borykają się uczniowie szkół podstawowych, ich nauczyciele i rodzice. Jego główne przesłanie to myśl, że każdy z nas może być bohaterem. Wystarczy w swoim życiu kierować się sercem i nie naśladować ślepo tych, którzy innych mają za nic…