Szkoła Podstawowa w Falejówce

Szkoła Podstawowa w Falejówce

38-500 Sanok Falejówka 173

Tel.: (13) 462-64-03

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 327479
  • Do końca roku: 39 dni
  • Do wakacji: 217 dni

BIBLOTEKA SZKOLNA

 BIBLOTEKA SZKOLNA

 

ZAPRASZA

 

 

 

 

 

 

tu możesz: 

- wypożyczyć książki do domu,

- poczytać książki, czasopisma na miejscu,

- skorzystać z księgozbioru podręcznego,

- uczestniczyć w konkursach i imprezach,

 

Czas pracy biblioteki:

Poniedziałek - 7:30 – 8.30  (praca wewnętrzna)
                        12:30-13:30

Wtorek - 12:30 - 13.30

Środa - 12:00 - 14.00

Czwartek - 12.30-13.30

Piątek - 12.30 – 13.30


Bibliotekarz:

Alina Bartkowska

 

Wykaz lektur:

Klasy I-III

Wybrane baśnie H. Ch. Andersena;

J. Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek;

Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

A. Centkiewiczowa i Cz. Centkiewicz, Zaczrowana zagroda;

W. Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

A. Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

M. Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

G. Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

L. Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nozorożca?;

B. Kosmowska, Dziewczynka z parku;

M. Kruger Karolcia;

A. Lindgren Dzieci z Bulerbyn;

L. Hugh Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

M. Pałasz, Sposób na Elfa;

J. Papuzińska, Asiunia;

D. Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

R. Pisarski, O psie, który jeżdził koleją;

J. Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

M. terlikowska, Drzewo do samego nieba;

J. Tuwim, Wiersze dla dzieci;

B. Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

 D. Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

Ł. Wierzbicki, Afryka Kazika;

Ł. Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek;

 

Klasa IV

 

Lektura obowiązkowa:

  Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa;

 Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);

 René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań);

 Adam Mickiewicz  Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy);

 Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego;

 Wybrane podania i legendy polskie;

 Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;

 Wybrane wiersze Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima.

 

 Klasa V

Lektura obowiązkowa:

Adam Mickiewicz Przyjaciele, Powrót taty, Pan Tadeusz (fragm.)

Bolesław Prus Katarynka

Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni

Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny

Joanna Kulmowa Udawanie

Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

wybrane wiersze Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa

mity o: powstaniu świata, Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Tezeuszu i Ariadnie, Heraklesie, Syzyfie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze

 

 KLASA VI

 Lektura obowiązkowa:

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragm. koncertu Wojskiego)

John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem

Biblia – opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

mit – o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce

wybrane wiersze Tadeusza Różewicza, Anny Kamieńskiej, Jana Brzechwy, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa

wybrane bajki Ignacego Krasickiego

 

 Lektura uzupełniająca kl. IV-VI

(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

 Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;

 Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;

 Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;

 Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;

 Olaf Fritsche, Skarb Troi;

 Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;

 Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;

 Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;

 Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;

 Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);

 Kornel Makuszyński, wybrana powieść;

 Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;

 Karol May, Winnetou;

 Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;

 Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;

 Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;

 Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;

 Sat-Okh, Biały Mustang;

 Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;

 Alfred Szklarski, wybrana powieść; 

 Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;

 Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

 

 Klasa VII 

Lektura obowiązkowa: 

Juliusz Słowacki Balladyna;

Antoine de Saint Exupery Mały Książę;

Charles Dickens Opowieść wigilijna;

Aleksander Fredro Zemsta;

Jan Kochanowski wybór fraszek, pieśni;

Ignacy Krasicki Żona modna;

Adam Mickiewicz Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski);

Henryk Sienkiewicz Latarnik;

Wybrane wiersze wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia.

 

Klasa VIII

Lektura obowiązkowa: 

Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze, Tędy i owędy (fragm.)

Jan Kochanowski Treny  w tym I, V, VII, VIII

Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

Stefan Żeromski Syzyfowe prace

Henryk Sienkiewicz Quo vadis

Sławomir Mrożek Artysta

wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Jana Twardowskiego

 

 Lektura uzupełniająca kl. VII-VIII

(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) ;

Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;

Arkady Fiedler, Dywizjon 303;

Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;

Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;

Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);

Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;

Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;

Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;

Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty) ;

Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)

lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.

 

Program „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

Szkolna akcja propagująca czytelnictwo: "Polubić czytanie".