UROCZYSTOŚĆ SADZENIA DĘBÓW KATYŃSKICH

Jesteś tu: » Strona startowa » Wydarzenia » UROCZYSTOŚĆ SADZENIA DĘBÓW KATYŃSKICH

UROCZYSTOŚĆ SADZENIA DĘBÓW KATYŃSKICH

„Katyń …ocalić od zapomnienia”.

W całej Polsce trwa akcja sadzenia  DĘBÓW PAMIĘCI, która polega na posadzeniu    w parkach, na skwerach itp. 21473 tysięcy na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy opracowało projekt, nad którym patronat honorowy  przejął prezydent RP Lech Kaczyński. Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiarę zbrodni. Nieodzownym w miarę możliwości będzie dotarcie do życiorysu - na dowód pamięci w imię prawdy. Program opatrzony jest mottem ze słów Jana Pawła II:

Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

W dniu 16 maja 2010r. Falejówce zasadzono 10 Dębów Pamięci dla bohaterów pochodzących z Kresów Wschodnich.

Uroczystość rozpoczęła się patriotycznym programem w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Falejówce.

Następnie została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez  ks. Proboszcza  Józefa Jońca   i ks. Wojciecha Przystasza.

Bezpośrednio po Mszy św. wszyscy zebrani udali się procesyjnie na plac obok szkoły, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą zbrodnię katyńską. Następnie zostały posadzone Dęby Pamięci przez:

Wójta Gminy Sanok Mariusza Szmyda

Ks. proboszcza Józefa Jońca

Dyrektora SAPO Annę Hałas

Dyrektora Szkoły Podstawowej w Falejówce Zofię Cecułę-Stabryłę

Radnego Gminy Sanok Tadeusza Wojtasa

Sołtysa wsi Falejówka Tadeusza Secha

Sołtysa wsi Raczkowa Jerzego Szałankiewicza

Nauczyciela Pawła Dąbrowieckiego

Rodzica Lucynę Kozdroń

Ucznia Adriana Stabryłę

Oprócz wymienionych osób w uroczystości udział wzięli: nauczyciele, rodzice i mieszkańcy wsi Falejówka i Raczkowa.