EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

INFORMACJE O EGZAMINIE

Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Do egzaminu przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej. Egzamin odbywa się w maju i jest przeprowadzany w formie pisemnej. Jest egzaminem obowiązkowym, każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać. Wyniki są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

• pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  • drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  • trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego.

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W 2024r.

1. język polski –    14 maja (wtorek)  – godz. 9:00

2. matematyka –  15 maja (środa) – godz. 9:00

3. język obcy nowożytny –  16 maja (czwartek) – godz. 9:00

W roku 2023 i 2024 zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych
w wymaganiach egzaminacyjnych, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 2022 r.

Od roku 2025 zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych
w podstawie programowej kształcenia ogólnego, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2017 r.

Przykładowe zadania oraz arkusze z poszczególnych przedmiotów można znaleźć na stronie CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aneksy do wszystkich informatorów o egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku, a także zaktualizowaną informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się poniżej.

Informator o egzaminie ósmoklasisty https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/

Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2021 r.